MYELOMENINGOCELE - Przepuklina oponowo-rdzeniowa


Tej wrodzonej wadzie często towarzyszy deformacja kręgosłupa (skolioza, kyfoza) Częstość występowania deformacji kręgosłupa zależy od wysokości porażenia. Ryzyko zwiększa się znacznie od poziomu rozszczepu powyżej L3.

Deformacja kręgosłupa występuje w 100% przy rozszczepie na poziomie piersiowego odcinka kręgosłupa w porównaniu z ryzykiem 60%, gdy wada obejmuje kręgosłup od poziomu L4.

Kyfoza lędźwiowa występuje w ok. 8-15% przypadków. Próby leczenia gorsetem deformacji kręgosłupa w przebiegu przepukliny oponowo-rdzeniowej mogą być mało skuteczne, ale warto podjąć próbę takiego leczenia.

Obraz patologii uzupełnia zwykle hyperlordoza (nadmierna lordoza) wynikająca z towarzyszącego przykurczu stawów biodrowych

Bardzo istotnym elementem leczenia przy użyciu gorsetów ortopedycznych jest właściwa pielęgnacja pacjenta. Na szczególna uwagę zasługują odleżyny i deformacje klatki piersiowej, które mogą powstać przy leczeniu gorsetem.
Typowy wygląd okolicy lędźwiowej w pacjenta z przepukliną oponowo-rdzeniową (Myelomeningocele)

Obraz rezonansu magnetycznego (MR). Widoczny ubytek tylnych struktur kręgosłupa - przepuklina.

Część pacjentów z przepukliną oponowo-rdzeniową wymaga przed zabiegiem stabilizacji kręgosłupa wszczepienia expandera skórnego w celu przygotowania skóry do pokrycia stabilizacji.Fotografia i RTG pacjenta z z przepukliną oponowo-rdzeniową przed operacją- widoczny olbrzymi garb kyfotyczny.
Zdjęcie po zabiegu operacyjnym.

Rentgen po operacji korekcji deformacji.Fotografie pacjenta po operacji.

   

Ustaw jako stronę startową


Dodaj do ulubionych

Poleć znajomemu

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) - www.skolioza.org